АСКОРБІНОВА КИСЛОТА (ВІТАМІН С)

Код ATХ: 
A11GA01
Регистрационный номер: 
UA/12357/01/01
Срок действия регистрационного удостоверения: 
16.11.2012 до 16.11.2017

Склад лікарського засобу

діюча речовина: 1 таблетка містить аскорбінової кислоти 25 мг;

допоміжні речовини: цукор-пісок; глюкоза, моногідрат; кальцію стеарат; кислота лимонна, моногідрат; крохмаль картопляний; ароматизатор малина або ківі, або полуниця, або тропічні фрукти, або чорниця, або чорна смородина або лимон.

Лікарська форма

Таблетки жувальні.

Таблетки жувальні зі смаком малини або ківі, або полуниці, або тропічних фруктів, або чорниці, або чорної смородини або лимона.

Таблетки білого кольору з жовтуватим відтінком, круглої форми з плоскою шорсткою поверхнею, з гладенькою фаскою і боковою частиною, з кислувато-солодким смаком малини або ківі, або полуниці, або тропічних фруктів, або чорниці, або чорної смородини або лимона.

Назва і місцезнаходження виробника

Відкрите акціонерне товариство «Екзон».

Республіка Білорусь, 225612, Брестська обл., м. Дрогічин, вул. Леніна, 202.

Фармакотерапевтична група

Вітаміни, прості препарати аскорбінової кислоти. Код АТС A11G A01.

Аскорбінова кислота бере участь в окисно-відновних процесах та в утворенні активної форми фолієвої кислоти, захищає гемоглобін і оксигемоглобін, залізо цитохромів Р450. Аскорбінова кислота відіграє важливу роль у біосинтезі колагену, серотоніну, гормонів надниркових залоз, карнітину, сприяє вивільненню заліза із зв’язаного стану з трансферином і його всмоктуванню з кишечнику. Вітамін С є позаклітинним і внутрішньоклітинним антиоксидантом, активно зв'язує вільні радикали. Антиоксидантна дія аскорбінової кислоти посилюється при сумісному застосуванні токоферолу і ретинолу. Аскорбінова кислота сприяє підвищенню опірності організму до несприятливого впливу навколишнього середовища, поліпшує загальне самопочуття, має радіопротекторні властивості. Цукор і глюкоза, що входять до складу препарату, є джерелом енергії для організму. Аскорбінова кислота всмоктується по всьому травному тракту, переважно в тонкому кишечнику, вже через 30-60 хв після прийому. Період напіввиведення вітаміну С – 4-7 годин. Надлишок виводиться із сечею у вигляді кислоти аскорбінової та її метаболітів: треонової, ксилонової, ліксонової та щавлевої кислот. Зі збільшенням дози до 200 мг і більше всмоктуваність кислоти аскорбінової зменшується. Всмоктування також може порушуватися при кишкових дискінезіях, ентеритах та ахілії.

Показання для застосування

Профілактика гіпо- та авітамінозу вітаміну С. Задоволення підвищеної потреби організму у вітаміні С в період росту, вагітності і годування груддю, при напружених фізичних та розумових навантаженнях, перевтомі, стресових станах, у період одужання після інфекційних захворювань, при різних інтоксикаціях, геморагічних діатезах.

Протипоказання.

Гіперчутливість. Не слід призначати великі дози препарату хворим з підвищеним згортанням крові, тромбофлебітами, з тяжкими захворюваннями нирок, схильністю до тромбозів, а також при цукровому діабеті і станах, що супроводжуються підвищеним вмістом цукру в крові.

Належні заходи безпеки при застосуванні

При прийомі великих доз і тривалому застосуванні препарату слід контролювати функцію нирок та рівень артеріального тиску, а також функцію підшлункової залози.

Не слід призначати великі дози препарату хворим з підвищеним згортанням крові.

Оскільки аскорбінова кислота підвищує абсорбцію заліза, її застосування у високих дозах може бути небезпечним для пацієнтів з гемохроматозом, таласемією, поліцитемією, лейкемією і сидеробластною анемією. Пацієнтам з високим вмістом заліза в організмі слід застосовувати препарат у мінімальних дозах.

Одночасне застосування лікарського засобу з лужними напоями (мінеральні води) зменшує всмоктування вітаміну С. Також всмоктування кислоти аскорбінової може порушуватися при кишкових дискінезіях, ентеритах та ахілії.

З обережністю застосовують для лікування пацієнтів з дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази.

Кислота аскорбінова може впливати на результати лабораторних досліджень, наприклад, при визначенні вмісту в крові глюкози, білірубіну, активності трансаміназ, лактатдегідрогенази тощо.

Оскільки аскорбінова кислота чинить легку стимулюючу дію, не рекомендується приймати лікарський засіб наприкінці дня.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю

Нестача вітаміну С у раціоні вагітних може бути небезпечна для плода, однак застосування його у високих дозах також може негативно вплинути на розвиток плода, тому Аскорбінову кислоту призначають тільки тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода.

Аскорбінова кислота проникає в грудне молоко, тому в період годування груддю вітамін С приймають тільки під контролем лікаря.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Не впливає.

Діти

Не призначають дітям віком до 3 років.

Спосіб застосування та дози

Таблетки приймають внутрішньо після їди. Таблетки розжовують та запивають невеликою кількістю води.

З профілактичною метою аскорбінову кислоту призначають дорослим і дітям віком від 14 років у добовій дозі 50-100 мг (2-4 таблетки).

Дітям віком 3-14 років з метою профілактики гіповітамінозу призначають по 50 мг (2 таблетки) 2 рази на добу.

Вагітним, жінкам після пологів, а також при низькому вмісті вітаміну С у грудному молоці призначають у добовій дозі 300 мг (12 таблеток) протягом 10-15 днів, після чого (з профілактичною метою протягом усього періоду годування груддю) – у добовій дозі 100 мг (4 таблетки).

Тривалість застосування визначає лікар залежно від характеру патологічного стану та ефективності терапії.

Передозування.

Симптоми: при одноразовому застосуванні надмірних доз препарату можливе виникнення нудоти, блювання, здуття і болю в животі, свербежу, висипу на шкірі, підвищеної збудливості.

Передозування сприяє підвищеному тромбоутворенню. Тривале, безконтрольне застосування препарату в дозах, що перевищують лікувальні, може призвести до пригнічення інсулярного апарату підшлункової залози, спричинити значні зміни в обміні речовин. Це необхідно враховувати, призначаючи Аскорбінову кислоту хворим на цукровий діабет.

Лікування: відміна препарату, промивання шлунка, лужне пиття, прийом активованого вугілля або інших сорбентів, симптоматична терапія.

Побічні ефекти

Аскорбінова кислота, як правило, переноситься добре, проте можуть виникнути такі побічні реакції:

з боку травного тракту: при застосуванні у дозі понад 1 г на добу – подразнення слизової оболонки травного тракту, печія, нудота, блювання, діарея;

з боку сечовидільної системи: ушкодження гломерулярного апарату нирок, кристалурія, утворення уратних, цистинових та/або оксалатних конкрементів у нирках і сечовивідних шляхах;

алергічні реакції: шкірні висипання, набряк Квінке, кропив’янка; іноді – анафілактичний шок при наявності сенсибілізації;

з боку ендокринної системи: ушкодження інсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія) та порушення синтезу глікогену аж до появи цукрового діабету;

з боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпертензія, дистрофія міокарда;

з боку кровотворної системи: тромбоцитоз, гіперпротромбінемія, еритроцитопенія, нейтрофільний лейкоцитоз; у хворих із недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази кров'яних тілець може спричинити гемоліз еритроцитів;

з боку нервової системи: підвищена збудливість, порушення сну, головний біль;

з боку обміну речовин: порушення обміну цинку, міді.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Аскорбінова кислота зменшує токсичність сульфаніламідних препаратів, знижує дію гепарину і непрямих антикоагулянтів, підвищує концентрацію пеніциліну і тетрацикліну в крові, посилює ефект побічної дії саліцилатів (ризик виникнення кристалурії). Застосування пероральних контрацептивів знижує рівень вітаміну С в організмі.

При одночасному застосуванні низьких доз вітаміну С і вітамінів В1, В2 і В6 визначається взаємне посилення терапевтичної дії. Вітамін Р (рутин) значно покращує засвоєння вітаміну С. Слід уникати одночасного застосування аскорбінової кислоти з терапевтичними дозами вітамінів В12, РР, В6, з еуфіліном, препаратами заліза і міді.

Препарати хінолінового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, кортикостероїди при тривалому застосуванні зменшують запаси аскорбінової кислоти в організмі.

Аскорбінова кислота підвищує загальний кліренс етанолу.

Термін придатності. 18 місяців.

Не слід застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в захищеному від світла та вологи місці при температурі не вище 25 ºС.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 таблеток в упаковці.

Категорія відпуску

Без рецепта.
Конец текста официальной инструкции

Дополнительная информация

МНН: 
Ascorbic acid (vit C)
Фармакотерапевтическая группа: 
Вітаміни, прості препарати аскорбінової кислоти.
Примечания
* - инструкция не переведена на русский язык. На странице предоставлена украиноязычная версия инструкции.
Количество просмотров: 21.
Консультации по препарату
Применение аскорбиновой кислоты
Вопрос
28.11.2012 06:35:30
Возможно ли использование инъекций аскорбиновой кислоты при лечении остеохондроза (спондилолистез, субхондральный склероз)? Спасибо.
Ответ специалиста
можно ли употреблять беременным аскорбиновую кислоту!